שימור הקול

עם התקדמות מחלת ה-ALS, החולים מאבדים את היכולת לדבר, דבר המסב להם תסכול, בידוד,  ותחושת אובדן של חלק מזהותם. 

שימור קול הוא אחד הכלים החשובים לחולים העומדים בפני הסיכון לאבד את יכולת הדיבור שלהם. שימור קול מאפשר המשך תקשורת עם הסביבה ושמירה על מרכיב מהותי מאוד בזהות  – הקול הייחודי.

בעזרת שימור קול המכונה בשם voice banking – קול מסונתז שנשמע כמו הקול האישי, חולי ה-ALS יכולים לשמר את זהותם הקולית הייחודית, גם לאחר שקולם הטבעי נעלם. הקול האישי עדיין יישמע ויהיה ״שלך״, גם אם הדיבור יהיה לא אפשרי עוד, מעין "ביטוח קול".

למה כדאי לשמור את הקול?

לשימור הקול השפעה עמוקה על איכות חיי החולים. שימור הקול עוזר לחולים לשמר את תחושת הזהות והמוכרות בקשרים בין אישיים עם אחרים. וכן, עוזר להפחית את תחושות התסכול והבידוד ומשפר את רווחתם הרגשית של החולים. יתרה מכך, שימוש בקול אישי מאפשר תקשורת משמעותית יותר עם משפחה וחברים, חיזוק שייכות והימנעות מתחושת ניכור, כתוצאה מהשימוש בקול סינטטי גנרי, המוכר מאפליקציות כמו WAZE.

מדוע חשוב לעשות את תהליך השימור כמה שיותר מוקדם? 

הזמן האידיאלי לשמר את הקול האישי הוא לפני שהמחלה משפיעה על הדיבור. ככל שהזמן עובר, היכולת ליצור הקלטות קול באיכות גבוהה עלולה להיות קשה יותר ויותר. שימור קול מוקדם ככל האפשר, מבטיח קול מסונתז מדויק יותר וצליל טבעי יותר, מה שיכול לשפר מאוד את חוויות התקשורת בעתיד. למשפחה ולסובבים אותנו רגישות נמוכה לשינוי הקול שלנו, והם האחרונים שישימו לב לשינוי. כדאי להקליט מיד עם האבחון, ולא לחכות.

כיצד משמרים קול?

בשימור קול החולים מקליטים משפטים מפי החולים, באמצעות אפליקציה או אתר אינטרנט ייחודי, המציג משפטים מוכנים מראש על המסך, שאותם יש להקריא בקול אחד אחרי השני. משפטים אלו משמשים כמודל של לימוד מכונה (AI), כדי ליצור קול ממוחשב הניתן לחיבור למחשב תקשורת. באופן זה החולה יכול להגיד כל משפט או מלל, גם כזה שלא הוקלט מראש.

שימור קול בפחות מ-20 דקות 

שימור קול באמצעות The Voice Keeper הוא תהליך פשוט, מהיר וקל לביצוע. באמצעות אפליקציה חינמית לניידים של אנדרואיד וגם ל-IOS, שימור הקול יכול להתבצע תוך פחות מ-20 דקות! 

פלטפורמת ההקלטה מנחה את המשתמשים באמצעות סדרת משפטים מוכנים, המשמשים לאחר מכן ליצירת קול סינתטי אישי. משתמשים יכולים לשפר את קולם על ידי הקלטת משפטים נוספים וגם על ידי הקלטת מסרים אישיים, שיישמעו בקולם.The Voice Keeper היא אפשרות שימור הקול היחידה הזמינה כיום בעברית. היא מאפשרת שימור קול במספר שפות במקביל: עברית, רוסית, אנגלית וספרדית. את הקול שנוצר באמצעות The Voice Keeper ניתן להטמיע במערכות תקשורת המסופקות וממומנות על ידי סל הבריאות.