עכבראש

מאת: טלי ארוך-פורת, מומחית הנגשת המחשב, ישראלס

כאשר הידיים מתעייפות, וקשה (או בלתי אפשרי) להמשיך לעבוד על המחשב באמצעות העכבר והמקלדת האופייניים, זה לא אומר שצריך להפסיק לעבוד על המחשב.

בכתבה הזו נכיר את אחד האביזרים שבהם ניתן להשתמש לשם כך. הוא נקרא "עכבראש". לא…לא כזה שמכרסם…

כמובן שיש כמה סוגים של עכברי ראש, וכדי ליצור נוחות בעבודה, כדאי לתרגל ולבדוק מהו העכבראש המתאים לכם ביותר.

אז מה זה בעצם "עכבראש", ואיך זה עובד?

עכבר הראש ישמש תחליף במצב שאין אפשרות להשתמש בידיים כדי להפעיל מחשב עם עכבר רגיל. זו מצלמת אינפרה קטנה שממוקמת בד"כ מעל מסך המחשב, מול המשתמש. המצלמות האלה מגיעות מצוידות במדבקות (שמשמשות כמחזיריי אור) קטנות ועגולות שנדבקות על המצח, או על האף. המצלמה קולטת את המדבקה וברגע שהראש מתחיל לזוז גם סמן העכבר במחשב זז בהתאם לכיוון הרצוי. כך בעצם ניתן להמשיך להשתמש במחשב, בשילוב עם תוכנת ה- PNC ועם מקלדת וירטואלית. תוכנת ה PNC תבצע את הקליק הרצוי על כל אייקון או תוכנה שתרצו להפעיל (התוכנה, שהצגנו בגיליון הקודם, מציבה סרגל כלים בצד המסך, ומשמשת כתחליף לכל סוגי ה"הקלקות" שאנחנו מבצעים. אפשר למצוא אותה בקישור: http://www.polital.com/pnc ) והמקלדת הווירטואלית תשמש לכתיבה ולתקשורת עם הסובבים (ולטובת מי שלא קרא בגיליונות הקודמים – מקלדת וירטואלית מגיעה עם windows xp , או שניתן להורידה מאתר קליק & טייפ, בקישור: .(http://www.lakefolks.org/cnt

לעיתים, כמו בכל התחלה, יהיו קצת קשיים. אך מניסיוני עם עשרות חולי ALS , באמצעות אימון ותמיכה טובה של הראש, ניתן לפתח מיומנות ומהירות בעבודה השוטפת על המחשב. ישנם אנשים שממשיכים לעבוד בעבודתם בזכות המצלמה הזו.

סוגי מצלמות:

Smartnav

מצלמת ה- smartnav מגיעה עם תוכנת הקלקה משלה, ועם אפשרויות לכוון את רגישות העכבר דרך התוכנה. חשוב לדעת שה smartnav רגישה מאוד לאור ישיר ויש קשיים לקבע אותה למסך המחשב (כדאי להשתמש בסקוצ' כדי שלא תזוז).

ברגע שפותרים את שתי הבעיות האלו, התוצאות לא מאחרות לבוא. היא מדויקת והשימוש בו נותן מענה טוב.

Head mouse extreme

זוהי מצלמה מאוד מדויקת. יש לה תושבת נוחה לקיבוע מעל המסך, היא לא רגישה לאור ישיר וכיוון הרגישות שלה נעשה ע"י מתג שממוקם מאחוריה. היא לא מגיעה עם תוכנת הקלקה, אבל ניתן להשתמש בתוכנת ה PNC כדי לבצע את כל הפעולות שנדרשות. חסרונות: מחירה יחסית גבוה – הוא כפול ממחיר ה- .smartnav

שימוש במצלמת האינטרנט הביתית

ישנן ברשת תוכנות חינמיות שיכולות להפוך את מצלמת האינטרנט שלכם ל"עכבר ראש", אבל העבודה עם מצלמת אינטרנט פחות נוחה ומדויקת, ולכן עלולה לתסכל, בעיקר אם רוצים ללחוץ על שטחים קטנים. אם בכל זאת מעוניינים לעבוד כך, רצוי שתהיה מצלמה איכותית ותאורה טובה, אחרת זמן התגובה של העכבר יהיה מאוד איטי.

לינקים להורדת תוכנה שמזיזה את העכבר ע"י מצלמת אינטרנט פשוטה:

http://robotica.udl.es/headmouse/headmouse2/download/HeadMouse2Installer.exe

לפרטים נוספים, לייעוץ ולקבלת שירות הנגשת תקשורת, ניתן לפנות לטלי באמצעות הנייד 052-3068305 או המייל . [email protected]

נשמח לקבל תגובות ושאלות, במייל: [email protected]