שקד – מערך טיפולי הבית של מחוז שרון שומרון

שקד היא אחת היחידות המורכבות של מחוז שרון שומרון בקופת חולים כללית. בשקד מטפלים בחולים מורכבים במצב תפקודי ירוד, שמרותקים לבית וזקוקים לטיפול רפואי, סיעודי ופרא-רפואי עקב מחלות קשות. הטיפול הביתי מהווה חלופה לאשפוז. הוא נועד להבטיח שהמטופל יזכה בטיפול רב מקצועי איכותי ורציף שיתרום לרווחתו.

מאת ד"ר מופיד קעדאן – מנהל שקד

היחידה כוללת שש מחלקות על פי תחומי ההתמחות הרפואית: אי ספיקת לב, חולים מורכבים, אונקולוגיה, מונשמים ושיקום ועירוי תוך ורידי.

כל מטופל מלווה על ידי צוות רב מקצועי של אחות ורופא מיחידת שקד, שפועלים בשיתוף עם מרפאת האם ורופאים מקצועיים מבתי החולים ומהקהילה. בנוסף, היחידה עובדת בשילוב עם מומחי המחוז בתחומים כמו: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, דיאטה ועוד. בחולים מונשמים שקד משתפת פעולה עם כללית הנדסה וטכנאי מטעמם.

אדם המאובחן כחולה ALS נמצא, בדרך כלל, במעקב של רופא המשפחה ומרפאת ALS  ייעודית. את השירותים הרפואיים התומכים הוא מקבל במכונים השונים על פי צורך. בחולי ALS, יחידת שקד מצטרפת לצוות המטפל לאחר הפניה של רופא המשפחה, או הרופא המטפל בבית החולים. בדרך כלל הטיפול מתאים לחולי ALS  עם מוגבלות בניידות שמרותקים לביתם. על בסיס ההפניה וצורכי המטופל אנו בונים תכנית טיפול רפואי, סיעודי ו/או שיקומי מיטביים למען המטופל.

צוות היחידה הרב תחומית מורכב מאנשי מקצוע מתחומי הרפואה, סיעוד, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, דיאטה ועבודה סוציאלית. בתחום הפיזיותרפיה למשל, אנו מסייעים לחולה לשמר את הפעולות הבסיסיות היומיומיות, יציבות ומעברים שלו והתאמת אביזרי שיקום וניידות. בריפוי בעיסוק, אנו מסייעים בשימור ושיפור רמת התפקוד של המטופל, התאמת הסביבה והנגשתה לצרכיו והתאמת תקשורת מסייעת.

במידה והחולה מונשם (פיום בקנה ומנשם), ובוחר להמשיך להיות מונשם בביתו, צוות רב מקצועי של שקד מלווה אותו בבית החולים בתקופת האשפוז. לקראת חזרת החולה המונשם לביתו אנו בודקים את ביתו ומתאימים אותו. בשיתוף החולה ומשפחתו מתכננים את חזרתו הביתה ובשילוב הצוות הרב מקצועי בונים תכנית טיפול ביתית. צוות שקד ובית החולים מדריכים ומנחים את המטפלים העיקריים בדבר עקרונות הטיפול. בד בבד, הצוות מעניק לחולים ולמשפחותיהם מענה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

חולים שבוחרים לא להיות מונשמים ומעוניינים להיות בבית בסביבתם הטבעית, מקבלים ליווי צמוד של צוות הוספיס בית (רופא, אחות, עובדת סוציאלית) של שקד. הצוות מלווה אותם בביתם ומעניק טיפול פליאטיבי תומך, שמטרתו להקל על החולים ולטפל בתסמיני המחלה.

הקריטריונים לטיפול בית הם: רצונו של החולה בכך. יציבות רפואית של המטופל, כאשר אין צורך בניטור ממושך. הימצאו של מטפל עיקרי ובית מתאים.

השירות שמעניקה היחידה יוצא דופן. מחויבותם של חברי היחידה טוטאלית וכולם מבינים את חשיבות העבודה עם המטופלים. אנחנו יודעים שבמקרים רבים החיים שלהם בידיים שלנו, פשוטו כמשמעו, ודואגים תמיד שיהיה להם ולמשפחותיהם הביטחון שהם בידיים טובות.

 

הפנייה לשקד נעשית על ידי רופא המשפחה ו/ או רופא בית החולים. מטה היחידה נמצא במרכז העיר נתניה ומשם יוצאים הצוותים המגוונים והרב תחומיים לשטח, לספק טיפול מקצועי לכל המחוז.

משרדי שקד: רחוב ויצמן 21 נתניה  טלפון: 09-8648337